Gelin kampüslerimizi daha yeşil yapalım! Yaşanabilir bir dünyanın ilk adımlarını üniversitelerimizden atmak için fikirlerimizi yarıştıralım. 18-25 yaş arasındaki tüm lisans ve yüksek lisans öğrencilerimizi arkadaş grupları kurarak daha yeşil ve sürdürülebilir bir kampüs hayatı için neler yapılabileceğini düşünmeye ve uygulanabilir projelere dönüştürmeye davet ediyoruz.

British Council Türkiye desteğiyle Altınbaş Üniversitesi öncülüğünde açtığımız Yeşil Kampüs yarışmasında ödüle hak kazanan proje sahibi öğrenciler, Yeşil Kampüs koordinatörlerinden ve İngiltere’de bulunan Üniversitelerarası Çevre Örgütü’nden (EAUC) fikirlerini hayata geçirmek için destek alacaklar. Öğrencilerin proje ilerledikçe çeşitli aşamalarında kısa videolar çekmelerini ve projelerinin tanıtımını 1-12 Kasım 2021 tarihleri arasında Glasgow’da yapılacak 26. Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Konferansı (COP26) öncesinde Biz de Varız (#CountUsIn) inisiyatifine göndermelerini tavsiye ediyoruz. Böylelikle kampüsünüzde attığınız yeşil adımlarla başkalarına ilham verebilirsiniz.   

En az 2 en fazla 5 kişiden oluşacak öğrenci gruplarında toplumsal cinsiyet eşitliğine özen gösterilmesini tavsiye ediyoruz ve engelli öğrencilerin yarışmaya katılımlarını özellikle teşvik ediyoruz.  Öğrenciler, Şubat ayı boyunca yapılacak Yeşil Kampüs webiner serisine katılarak proje fikirleri geliştirmelerini kolaylaştırabilirler. Webinerler hakkında bilgiye aşağıda yer alan proje web sitesinden ve sosyal medya hesaplarından ulaşılabilir.

Katılım koşulları:  Başvuru esnasında Türkiye’de bir üniversitede lisans veya yüksek lisans öğrencisi olmak, 18-25 yaş arasında olmak, en az 2, en fazla 5 kişiden oluşan bir grup içinde başvuru yapmak.  Her öğrenci grubu sadece bir projeyle yarışmaya katılabilir. Projeler bir öneri veya faaliyetten ibaret olabileceği gibi birkaç öneri veya faaliyet de içerebilir.

Başvuruda istenenler: www.greencampusturkey.com sitesinde bulunan başvuru formu, eksiksiz doldurularak thegreencampustr@gmail.com adresine eposta yoluyla gönderilecektir.

Son başvuru tarihi: 5 Mart 2021, 17:00 TSİ

Kazanan grubun ilanı: 10 Mart 2021

Kazanan projenin uygulanması: 10 Mart- 4 Nisan 2021 

Ödül: 300 Sterlin

Jüri üyeleri:

Dr. Sevil Acar (Boğaziçi Üniversitesi)

Dr. Ayşe Uyduranoğlu (İstanbul Bilgi Üniversitesi)

Esra Kaliber (Altınbaş Üniversitesi)


Önemli bilgiler:

Öğrenciler, başvuru formunda verdikleri kişisel bilgilerin doğru olduğunu ve bu bilgilerin değerlendirme jürisi tarafından sadece projenin amaçlarına uygun olarak kullanılacağını ve 3. kişilerle paylaşılmayacağını kabul ederler.

Kazanan öğrenci grubu, projelerinin belirtilen takvime uygun olarak tamamlanacağını taahhüt eder.

Projenin uygulanması sürecinde öğrenciler, bulundukları üniversitenin yönetimi, Yeşil Kampüs koordinatörü ve Üniversitelerarası Çevre Örgütü ile iletişim içinde çalışacaklardır.

Proje süresince öğrencilerin kısa videolar hazırlamaları beklenmektedir.

Para ödülü, projenin tamamlanmasının ardından projeyi yürüten öğrencilere eşit oranda verilecektir.

Yarışmaya başvuran öğrenciler bu bilgi ve takvimi kabul ederler.


Başvuru formu ve ayrıntılı bilgi için:


Başvuru formu: https://drive.google.com/file/d/1PVGes5EIuJb6n9aBmpdOxsTGquqr6KAr/view?usp=sharing

Başvuru Formuİndir

https://twitter.com/TheGreenCampus1

www.greencampusturkey.com 

https://www.facebook.com/yesilkampusturkiye

Sorularınızı thegreencampustr@gmail.com adresine yazabilirsiniz.